سایت دانلود درایور » آموزش تعمیر پاور کامپیوتر | از 0 تا 100


دسته بندی شرکت سازنده مدل
 


آموزش تعمیر پاور کامپیوتر | از 0 تا 100

صفحات: 1 2

آموزش تعمیر پاور کامپیوتر


در ابتدای همین بخش آموزشی باید به یک موضوع مهم اشاره کرد، مطمئنا شما هم می دانید که نمی توان روش تعمیر و عیب یابی کامل پاور را با مطالعه چند مطلب آموزشی فراگرفت. در این بخش بطور کلی روش تست و امتحان قطعات مختلف پاور، نحوه یافتن عیب های رایج و از همه مهم تر تجربیات کاربران عزیز سایت آل درایور در مورد تعمیر پاور ارایه می شود، بنابراین اگر تجربه ای در تعمیر پاور دارید و یا اطلاعاتی در اختیار دارید که می تواند برای سایرین مفید باشد آن ها را از طریق بخش نظرات به اشتراک بگذارید | تنها به این روش می توان یک بخش مفید برای تعمیر پاور ایجاد کرد.


 پاور به دو بخش کلی تقسیم میشه، بخش سرد و بخش گرم، بخش گرم بخشی است که با برق ورودی 220 ولتی سروکار دارد اما بخش سرد مربوط به خروجی پاوره که به ولتاژ های 12، 5، 3.3 و دیگر ولتاژ های خروجیه، بخش اول از قطعاتی مثل دیود ها، ترانس ها، ماسفت ها و خازن ها و سار قطعات هم که در بخش دیگر پاور هستن هم بخش سرد رو تشکیل میدن. ولتاژ های خروجی پاور براساس رنگشون باید ولتاژ های زیر رو داشته باشن( در همه موارد باید پراب مشکی رو به سیم مشکی پاور و پراب قرمز رو به سایر سیم ها وصل کنید مثلا اگه به زرد وصل کنید باید 12 ولت رو نشون بده)

ولتاژ های خروجی پاور


- زمانی که پاور را باز می کنید بهتره یک نگاه کلی و اجمالی به بردش بندازید و به خازن های ورودی و خروجی دقت کنید، اگر سر خازن باد کرده باشه ( خازن نترکیده باشه) مثل شکل زیر، سطح خازن های الکترولیتی باید کاملا مسطح باشه در غیر اینصورت سوخته و باید با مدل مشابه تعویض بشه، البته توجه کنید که این یکی از موارد سوختگی خازن است، ممکنه خازن از زیر باد کرده باشه، ممکنه مایع الکترولیت خازن نشت کرده باشه پس همه موارد رو خود چک کنید( البته در بعضی موارد پیش میاد که خازن بدون هیچ تغییر ظاهری میسوزه)

ترکیدن خازن


باد کردن خازن


اگه پاوری روشن می شه اما وقتی به مادربرد وصل می شه یا زیر بار زیاد خاموش میشه یا تصویر میره به احتمال زیاد مربوط به خازن هایی هستن که در بخش انتهایی مدار هستن( کنار سیم های خروجی) اگر هم ظاهرشون سالم بود بازهم عوضشون کنید چون به احتمال زیاد ظرفیتشون کم شده، با این کار به احتمال زیاد این مشکل برطرف میشه.

به غیر از خازن به سایر قطعه ها هم توجه کنید، ببینید جایی سیاهی و سوختگی وجود نداشته باشه.

خوب اگه مشکل ظاهری وجود نداشت، باید شروع به عیب یابی دقیق کنیم. برای اینکار باید پاور استارت بخوره، برای این کار سیم های سبز و مشکی رو با یه تیکه سیم به هم وصل کنید، مثل شکل زیر

روشن کردن پاور بدون مادربرد


حالا پاور تا زمانیکه دو سیم سبر و مشکی بهم وصل هستن باید روشن باشه:

حالا اگه پاور نشه و یا اینکه یک لحظه استارت می خوره ( یک لحظه فن پاور می چرخه و دوباره می ایسته به احتمال 90 درصد یه اتصالی در مدار وجود داره یعنی ممکنه یه قطعه باعث این مشکل شده باشه، خوب اگه اصلا پاور استارت نمی خوره اول به فیوز دقت کنید ( کنار سیم ورودی 220 ولت هست )، برای تستش مولتی متر رو روی رنج تست دیود یا همون بازر قرار بدید بعد دو سر پراب رو روی دو سر دیود قرار بدید باید صدای بوق رو بشونید در غیر اینصورت فیوز سوخته و باید با یک فیوز دیگه تعویض بشه و یا اینکه از یک رشته باریک سیم بجای فیوز استفاده کنید اما توجه کنید، توجه کنید بعد از اینکه فیوز رو تعویض کردید به هیچ عنوان سعی نکنید پاور رو تست کنید که به احتمال زیاد با یه انفجار روبرو میشید پس متن زیر رو هم بخونید.
حالا اگه فیوز نسوخته بود یا اینکه سوخته بود و شما عوضش کردید، حالا باید دیود ها رو تست کرد، که در بخش گرم یا همان بخش ابتدایی پاور و معمولا 4 تا هستن که کنار هم روی برد قرار گرفتن، تو شکل زیر دیود ها یه پاور مشخص شده.

دیدود پاور


باید بوسیله هویه یکی از پایه های تمام دیود ها رو از برد جدا کنید فرقی نداره کدوم پایه هرجور که راحتر بودید( یعنی تمام دیود ها یک پایشون وصله و اون پایشون آزاده ) حالا مولتی متر رو روی رنج تست دیود ( یازر ) قرار بدید بعد پراب مشکی رو روی پایه منفی دیود ( با یک خط طوسی رنگ مشخص شده ) قرار بدید بعد پراب قرمز رو روی پایه مثبت حالا باید یه عدد رو روی صفحه ببینید ( معمولا بین 400 تا 600 ) بعد باید جای پراب ها رو عوض کنید یعنی قرمز روی پایه منفی باشه حالا نباید هیچ عدید ببینین اگه هیچ عدید نشون داده نشد پس دیود سالمه اما اگه نشون داد پس اون دیود سوخته و باید عوض بشه ( در واقع دیود باید از یک طرف راه بده و از طرف دیگه راه نده )، این کار رو برای بقیه دیود ها هم انجام بدید و مطمئن بشید در مسیر ورودی هیچ دیودی نسوخته.

حالا باید بریم سراغ تست ماسفت های هیت سینک اولی، در شکل زیر این ماسفت ها مشخص شدن

تست ماسفت پاور ساپلای کامپیوتر


برای تست ماسفت ها باید اون هارو از مدار خارج کنید، پیشنهاد می کنم با یک قلع کش، تمامی پایه های ماسفت ها و هیت سینک رو آزاد کنید و همه رو یکجا و باهم از مدار خارج کنید اما اگه نمی تونید باید پیچ هر ماسفت رو باز کنید بعد دونه به دونه اون ها رو از مدار خارج کنید و بعد به روش زیر تست کنید

روش تست ماسفت ها یکم طولانیه پس بهتره عبارت - تست ماسفت - رو در گوگل جستجو کنید اما یه روش ابتدایی و کلی برای تست ماسفت وجود داره، پراب مشکی رو روی پایه وسطی قرار بدید و بعد پراب قرمز رو یکبار به پایه سمت چپ و یک بار هم به پایه سمت راست بزنید، در این حالت باید به یکی از اون ها راه بده ( روی صفحه مولتی متر عدد نشون بده ) و به یکی دیگه راه نده ( عددی نشون نده ) ، در غیر اینصورت ماسفت سوخته و باید عوض بشه در ضمن پایه های چپ و راست هم نباید به هم راه بدن ( بهتره قبل از تست ماسفت با یه تکه سیم 3 پایه رو به هم اتصال بدید تا بارش تخلیه بشه)

حالا به احتمال زیاد مشکل اتصالی برطرف شده باشه، پس دوباره پاور رو روشن کنید ببینید مشکل برطرف شده یا نه.

دقت کنید که هر بار پاور رو به برق وصل می کنید، خازن های صافی ورودی شارژ میشن پس حواستون باشه، دستتون به پایه هاش نخوره.


- وقتی یه پاور خرابه، بهتره که محدوده عیب یابی رو محدود کنیم تا کارمون ساده تر و آسون تر بشه، یک راه ساده برای این کار، ولتاژگیری سیم بنفش است، به این شکل که شما پاور رو به برق وصل می کنید، همین دیگه لازم به روشن کردن پاور نیست، فقط برق وارد مدار بشه حالا باید وقتی پراب قرمز رو به سیم بنفش و پراب مشکی رو به یکی از سیم های مشکی پاور وصل کنید باید ولتاژ 5 ولت رو داشته باشید، اگر این ولتاژ وجود داشته پس به احتمال زیاد مشکل از بخش دوم یا ولتاژ پایین پاوره اما اگه ولتاژی وجود نداشته باشه مشکل از بخش اول یا همون ولتاژ بالای مداره.

حالا ما فرض می کنیم مشکل از بخش دوم یاهمون ولتاژ پایین باشه در این صورت خوب به خازن ها رو به دقت چک کنید ( باد نکرده باشن، نشت نکرده باشن )، بخش دومی که حتما باید چک کنید دیود های این بخش هستن که به هیت سینک وصل شدن، شکل زیر اون هارو مشخص کرده

دیود پاور ساپلای کامپیوتر


این 3 دیود وظیفه تبدیل ولتاژ AC خروجی ترانس ها به ولتاژ DC هست که برای تستشون باید اون ها رو از مدار خارج کنید، بهترین راه اینه که با یه قلع کش دونه به دونه پایه های تمام دیود ها و حتی هیت سینک رو آزاد کنید و بعد با چند تکون ساده کل هیت سینک رو دراورید و بعد دیود ها رو تست کنید اما اگر قلع کش ندارید و ... می تونید دونه به دونه پیچ هرکدومشون رو باز کنید بعد از مدار خارجشون کنید اما توصیه می کنم حتما از قلع کش استفاده کنید. مدار داخلی هر دیود روی اون رسم شده که دو تا چند تا دیود به هم وصل شدن، پس خیلی ساده مثل تست دیود دونه به دونه پایه ها رو با مولتی متر دیجیتال و رنج تست دیود - بازر امتحان کنید ( روش تست دیود هم در اول همین صفحه ذکر شد ).

دیود بزرگی هم که بین دو بخش گرم و سرد پاور قرار داره که اندازه خیلی بزرگی هم داره، اون رو هم تست کنید

خازن های خروجی هم نگاه کنید ببینید از بخش بالایی یا زیرین نترکیده یا نشت نکرده باشن. اگر پاور روشن میشه اما مادربرد تصویر نمیده به احتمال زیاد همین خازن های بخش انتهایی پاور که کنار سیم های خروجی هستن سوختن اگر پاور روشن میشه و کار هم میکنه اما زیر بار زیاد مشکل پیدا می کنه بازهم مشکل می تونه از این خازن ها باشه که با اینکه سالم هستن اما ممکنه ظرفیتشون کم شده باشه پس بهتره تعویض بشن. تو عکس های زیر خازن های خروجی رو مشخص کردم

خازن خروجی پاور


تو شکل زیر هم اگه توجه کنید یکی از خازن های خروجی سوخته

ترکیدن خازن پاور


ادامه بخش آموزشی را در صفحه دوم مطالعه کنید

صفحات: 1 2

در صورتی که هنگام دانلود یا نصب درایورها به مشکلی برخوردید همکاران ما در همراه رایانه به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به مشکلات شما می باشند . تماس از طریق تلفن ثابت 9099070345
در صورتی که به هر دلیلی موفق به تماس با شماره بالا نشدید از طریق لینک زیر اقدام فرمایید
همراه رایانه


تلگرام آل درایور

این درایور در دسته " --- " قرار دارد و " 140 719 " بار از آن بازدید شده است.

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
آموزش رایگان سخت افزار
آموزش نصب درایور


 1. <
  سلام مهندس خسته نباشی
  یه سوال داشتم اگه کمک کنید ممنون میشم.
  یه کیس دارم وقتی روشنش میکنم یه لحظه فن سی پی یو کار میکنه (در حد 2 ثانیه)بعد خاموش میشه.

  پاسخ : مشکل می تواند از پاور یا مادربرد و یا قطعات متصل به آن باشد، پس بهتر است اول کابل ATX ( معمولا 4 سیم دارد و برق
  سی پی یو را تامین می کند) را جدا کنید و دوباره امتحان کنید، اگر مادربرد روشن ماند پس مشکل از PWM مادربرد هست
  در غیراینصورت تمامی قطعات از قبیل مودم، کارت گرافیک و ... را جدا کنید و دوباره تست کنید، حتما با یک پاور دیگر هم امتحان کنید.

 2. <
  سلام مهندس جان شرمنده باز مزاحم شدم
  همه قطعات متصل به مادربرد رو جدا کردم ولی باز همونجور شد.البته با یه پاور دیگه تست کردم ،
  همون اتفاق افتاد ولی این بار فن سی پی یو و پاور به صورت متناوب به فاصله 6-7 ثانیه روشن خاموش میشه.

  پاسخ : به احتمال زیاد مشکل از مدار PWM مادربرد است که برق سی پی یو را تامین می کند، معمولا این مشکل از ماسفت های
  کنار CPU ناشی می شود.

 3. <
  باسلام و خسته نباشید
  من پرینتر1320 اچ پی رو روی ویندوز7 نصب کردم
  متاسفانه پرینت های بیش از دو صفحه رو قاطی میکنه و رو هم میندازه
  لطفا کمکم کنین

 4. <
  با سلام
  ممنون از ارائه مطالب آموزشی و خوبتون
  در مورد مشکل پرینتر مهمان تان امیدورارم که راه حل را یافته باشند بنده برای رفع این مشکل ازdisabled کردن گزینه های
  printer features در پنجره ی printing preferences استفاده کردم. که با کلیک راست بر روی آیکون پرینتر و انتخاب گزینه open
  در دسترس قرار می گیرد.

 5. <
  بسیار ممنون و متشکر خیلی عالی بود موفق باشید

 6. <
  با سلام و عرض خدا قوت خواستم بدین وسیله از این شیوه اموزش شما قدردانی کرده باشم بسیار روان و ساده در عین حال اموزنده امیدوارم در موارد دیگه قطعات به همین شیوه ادامه داشته باش . متشکرم

  با سلام و عرض خدا قوت خواستم بدین وسیله از این شیوه اموزش شما قدردانی کرده باشم بسیار روان و ساده در عین حال اموزنده امیدوارم در موارد دیگه قطعات به همین شیوه ادامه داشته باش . متشکرم[

 7. <
  با سلام و خسته نباشید
  میخواستم از شما بابت این سایت و اموزشهاتون تشکر ویژه کنم.
  امیدوارم این کار شما مداوم باشه

 8. <
  سلام واقعا ممنون از مطلب بسیار مفیدتون من کامپیوترم بعد تقریبا 15 دقیقه خود به خود خاموش میشه و مطمعنم که مشکل از پاوره چون یک پاور دیگه گذاشتم رو این کامپیوترم و دیگه خاموش نشد حالا پاورو بردم تعمیرش کردن گفتن اتصالی داره جلو اتصالیشو گرفتن و خلاصه همه کار کردن ولی باز خود به خود کامپیوتر خاموش میشه لطفا یک راهنمایی بکنید ببخشید دیگه که طولانی شد.

  پاسخ : ارسلان جان این مشکلی که شما ذکر کرده اید بسیار کلیست و طیف گسترده ای از مشکلات را در بر می گیرد، بهتره است
  بار روی پاور را کمتر کنید یعنی دی وی دی رام و ... را قطع کنید و کامپیوتر را روشن کنید و بدون اینکه فشار خاصی وارد کنید روشن
  نگهدارید، ببینید مشکل برطرف میشه یا نه؟ درضمن بهتره برای اطمینان دمای CPU را از طریق ستاپ مادربرد چک کنید.

 9. <
  با سلام
  واقعا خیلی روان و ساده توضیح دادین عالی بود
  ممنون

 10. <
  با سلام از سایت خوبتون میخاستم ببینم این کدهای دیباگر تا چقد دقیق هستن

  پاسخ : معمولا در عیب یابی های کلی کد ها و LED های دیباگر می توانند کمک زیادی کنند اما برای عیب های جزئی معمولا
  کاربرد زیادی ندارند اما همین کد ها + تجربه های مختلف می توانند مفید هم باشند.

 11. <

  ahz

  در خراب شدن پاور دو خازن الکترولیت330 میکروفاراد 200ولت چه نقشی دارد وآنها در خراب شدن پاور چه نقشی دارند؟

  پاسخ: موقعیت دقیق خازن ها رو روی برد پاور مشخص کنید.

 12. <

  sam451

  سلام مهندس یه سوال داشتم از پاور من یک صدای نویزی میاد شبیه صدای جیز وقتی کامپیور هم خاموشه ای صدا از پاور شنیده
  میشه وقتی برق پاور قطع میکنی دیگه ای صدا نمیاد مشکل از کدوم قسمت پاوره میتونه باشه؟ اگه جواب بدین ممنون میشم.

 13. <
  نقل قول: sam451
  سلام مهندس یه سوال داشتم از پاور من یک صدای نویزی میاد شبیه صدای جیز وقتی کامپیور هم خاموشه ای صدا از پاور شنیده
  میشه وقتی برق پاور قطع میکنی دیگه ای صدا نمیاد مشکل از کدوم قسمت پاوره میتونه باشه؟ اگه جواب بدین ممنون میشم.


  تا جایی که اطلاع دارم این صدا میتونه از خازن یا ترانس ها باشه، به هر حال اگه می تونید، پاور رو باز کنید، خازن ها و قلع مردگی ها
  رو چک کنید، درضمن چون وقتی کامپیوتر خاموشه بازهم صدا میاد به احتمال 99 درصد مشکل از بخش ابتدایی پاوره.

 14. <
  سلام.از بابت مطالب ممنون

 15. <
  تشکر ویژه دارم بابت مطالب مفیدتون
  خسته نباشید

 16. <
  با سلام وخسته نباشی خمدت مهندس من چابگر hp9600خریدم که فاقد سی دی نصب میباشد خواهشی که دارم هرچه خواستم برنامه را از انترنتم بگییرم نتوانستم راهنمایی فرمایید باتشکر

  پاسخ: از لینک زیر درخواست درایور بدید

  درخواست درایور

 17. <
  یعنییییییییییییییییییییی ایییییییول دمت گرم حااااااااال کردم با مطالبت و سایتت هیچ سایتی مطالب در اختیار کسی نمیزاره مرسی فوق العاده ای.مطلب در مورد نکات تعمیراتی مادر برد هم اگه میشه بزار واسمون.
  مساعل مربوط به تصویر نداشتن یا پاور نشدن مادر برد.......
  آخه من چند وقتیه دارم کار میکنم خیلی احتیاج دارم .

 18. <
  نقل قول: محمد مهام
  یعنییییییییییییییییییییی ایییییییول دمت گرم حااااااااال کردم با مطالبت و سایتت هیچ سایتی مطالب در اختیار کسی نمیزاره مرسی فوق العاده ای.مطلب در مورد نکات تعمیراتی مادر برد هم اگه میشه بزار واسمون.
  مساعل مربوط به تصویر نداشتن یا پاور نشدن مادر برد.......
  آخه من چند وقتیه دارم کار میکنم خیلی احتیاج دارم .


  نظر لطف شماست، فقط انجام وظیفه کردیم. حتما بخش های دیگه هم اضافه میشن

 19. <
  اگه میشه یه راه ارتباطی با هم داشته باشیم .
  من پاور دارم که 5 ولت قبل استارت رو داره رو سیم بنفش.
  اما بمحض زدن کابل برق فت بخش گرم داغ میکنه ولی هم خود فت هم دیود های اطراف تست شده و سالم هستند.
  البته یک مقاومت سوخته بود تعویض کردم اما مشکل حل نشد و پاور استارت نمیشه.
  میشه راهنمایی کنین.
  در ضمن میزان جرقه خازن های 220 خیلی ضعیفه در حدی که اصلا انگار برق نداره.ولی اونا هم سالمن.
  چکار کنم؟

  پاسخ: محل دقیق مقاومت سوخته ای رو که تعویض کردید روی برد مشخص کنید درضمن قطعات اطراف اون مققاومت هم چک کنید

 20. <
  سلام خسته نباشید ببخشد کامپیوتر من روشن نمیشه زدمش داخل برق پاورش جرقه زود و آتیش داخلش روشن شد ولی اصلا بو سوخته نمیده
  لطفا راهنمای کنید

 21. <
  سلام
  مدتیه که پاور کامپیوتر من یکسره سوت میکشه. وقتی سیستم خاموشه صداش بلند تره و و قتی روشنه کمتر میشه.
  مشکل از کجاست و چطور میشه تعمیرش کرد؟
  با تشکر

  پاسخ: معمولا صدای سوت ناشی از نشتی در یکی از خازن هاست. پاور رو باز کنید و شکل ظاهری تمام خازن ها رو چک کنید(که از بالا و یا پایین
  خازن ها باد نکرده باشن) و حتی چک کنید که از هیچ کدوم از خازن ها مایعی نشت نکرده باشه اگه خازن معیوب رو پیدا نکردید بهتره پاور به برق وصل
  کنید و ببینید که کدوم خازن صدا میده.

 22. <
  ممنون و متشكر بابت زحمات شما در زمينه تهيه اين آموزش و اينكه اونو در اختيار همگان قرار داديد،
  اميدواريم كه به اين حركتهاي قشنگ ادامه بديد چون جاي خالي چنين آموزشهاي مفيد و رايگاني تو وب احساس ميشه...
  اگه در رابطه با تعميرات مادربرد هم شروع كنيد خيلي مفيد واقع ميشه!
  با تشكر فراوان از شما .

 23. <
  سلام
  خسته نباشد استاد گرامی
  کارت حرف نداره
  امیدوارم که در زندگیت موفق باشی
  یا الله

 24. <
  سلام خسته نباشید
  دایور برنامه tv BlazeDTV 6.0 را از کجا میتونم دانلود کنم
  ممنون میشم

  پاسخ: BlazeDTV یه برنامه برای نمایش شبکه های تلویزیونی با استفاده از تی وی کارته و به درایور نیاز نداره

 25. <
  سلام
  ممنون بابت اموزش خوبتون بسیار مفید بود
  اگه ممکنه اموزش عیب یابی مدار pwmمادربرد رو هم بزارید ممنون میشم

  پاسخ: در سایت قرار داده شد: آموزش تعمیر مادربرد بخش PWM

 26. <
  سلام مهندس
  من وقتی میخوام کیس رو روشن کنم باید حدود 30 تا 40 ثانیه دکمه روشن روی کیس رو فشار بدم تا کیسم روشن بشه و حین فشار دادن دکمه فن
  پاور و سی پی یو سه تا چهار بار میچرخه و وایمیسه و سر حرکت چهارم یا پنجم شروع به حرکت میکنه یعنی کیس روشن میشه...و بعد از روشن
  شدن کامپیوتر هیچ بوقی زده نمیشه و تصویر مانیتور هم ندارم....با پاور دیگه امتحان کردم مشکلی نداشتم سیستم راحت بالا میاد
  مهندس جان ممنون میشم که راهنمایی کنید...با تشکر

 27. <
  سلام مهندس
  من وقتی میخوام کیس رو روشن کنم باید حدود 30 تا 40 ثانیه دکمه روشن روی کیس رو فشار بدم تا کیسم روشن بشه و حین فشار
  دادن دکمه فن پاور و سی پی یو سه تا چهار بار میچرخه و وایمیسه و سر حرکت چهارم یا پنجم شروع به حرکت میکنه یعنی کیس
  روشن میشه...و بعد از روشن شدن کامپیوتر هیچ بوقی زده نمیشه و تصویر مانیتور هم ندارم....با پاور دیگه امتحان کردم مشکلی
  نداشتم سیستم راحت بالا میاد مهندس جان ممنون میشم که راهنمایی کنید...با تشکر

 28. <
  سلام
  من سیستمم یهو خاموش شد و احتمال میدم مشکل از پاور باشه کل کارت ها متصل و... رو جدا کردم ولی پاور روشن نشد ...
  پاور رو باز کردم هیچ مشکل ظاهری نداره همه خازن ها سالم و سرحال به نظر میرسن :-) فیوزم که حالش خوبه سلام میرسونه.
  به نظرتون مشکل از کجاست ؟
  دانشجوی رشته الکترونیکم تخصصی هم توضیح بدید متوجه میشم.
  ممنون از ساستتون

 29. <
  نقل قول: farhadzzzzzzzzzzzzzzzz
  سلام
  من سیستمم یهو خاموش شد و احتمال میدم مشکل از پاور باشه کل کارت ها متصل و... رو جدا کردم ولی پاور روشن نشد ...
  پاور رو باز کردم هیچ مشکل ظاهری نداره همه خازن ها سالم و سرحال به نظر میرسن :-) فیوزم که حالش خوبه سلام میرسونه.
  به نظرتون مشکل از کجاست ؟
  دانشجوی رشته الکترونیکم تخصصی هم توضیح بدید متوجه میشم.
  ممنون از ساستتون


  پاور رو از کامپیوتر جدا کنید(بطور کامل) بعد سیم های سبز و مشکی پاور رو به هم وصل کنید ببینید پاور روشن میشه یا نه؟ اگه
  روشن شد، پاور مشکلی نداره اما اگه روشن نشد مشکل از پاوره.

  نقل قول: علی122
  سلام مهندس
  من وقتی میخوام کیس رو روشن کنم باید حدود 30 تا 40 ثانیه دکمه روشن روی کیس رو فشار بدم تا کیسم روشن بشه و حین فشار
  دادن دکمه فن پاور و سی پی یو سه تا چهار بار میچرخه و وایمیسه و سر حرکت چهارم یا پنجم شروع به حرکت میکنه یعنی کیس
  روشن میشه...و بعد از روشن شدن کامپیوتر هیچ بوقی زده نمیشه و تصویر مانیتور هم ندارم....با پاور دیگه امتحان کردم مشکلی
  نداشتم سیستم راحت بالا میاد مهندس جان ممنون میشم که راهنمایی کنید...با تشکر


  علی جان متاسفانه خودم تا به حال با چنین مشکلی روبرو نشدم، از همکاران هم که پرسیدم اطلاعی نداشتن. پاور رو باز کنید،
  خازن ها رو چک کنید، اما ممکنه مشکل از آی سی های IC SG6105 و TL494 و LM339 باشه، اگه تونستید هرکدوم از این آی سی ها
  که در پاورتون وجود داره با مدل مشابه تعویض کنید.

 30. <
  با سلام

  پاور من به علت آسیب دیدگی یکی دو تا از دیودهای شاتکی موجود در هیت سینک دوم خراب شد. بعد از تعویض هر سه ی دیورهای شاتکی باز هم
  پاور با اتصال کوتاه سیم های مشکی و شبز روشن نشد و متوجه شدم خازن کنار سیم بنفش 5 ولت VSB از زیر نشت کرده. همچنین همه ی خازن
  های متصل به سیم های خروجی که مشکوک بوده و برآمدگی داشتند با مقدار خازن دقیق با همان ظرفیت و ولتاژ تعویض شدند. ظاهرا آی سی
  TL494CN هم سوخته بود که با تعویض آن پاور بالاخره روشن شد ولی ولتاژ های خروجی ایراد دارند.

  قبل از روشن کردن پاور (اتصال کوتاه سیم های سبز و مشکی) ولتاژهای سیم های مختلف به صورت زیر هستند:
  سیم بنفش (استند بای): 5.17 ولت
  سیم خاکستری (پاور گود): 0.3 ولت
  سیم سبز: 3.85 ولت
  آبی، سفید، قرمز، زرد و نارنجی همگی صفر ولت

  بعد از روشن کردن پاور:

  سیم های زرد و قرمز هر دو ولتاژ یکسان 6.5 ولت
  نارنجی صفر ولت
  خاکستری 0.3 ولت
  بنفش 5.17 ولت
  آبی 3.76 با علامت منفی
  سفید 1.36 با علامت منفی

  آیا این ولتاژ های غلط می تواند ناشی از خراب بودن آی سی LP 7510 که در تصویر زیر در پایین آی سی TL494CN قرار داد و به صورت 8 پایه است،
  باشد؟؟ آی سی LP 7510 یک آی سی سوپروایزر برای ولتاژهای سه گانه ی خروجی پاور است که می توانید دیتاشیت ان را در اینترنت ببینید.

  عکس پاور من:

  http://uupload.ir/files/n5ef_img_2401.jpg

صفحه قبل صفحه بعد

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
سوال:
کلمه "آل درایور" چند نقطه دارد؟
پاسخ:*
 
فروشگاه لپ تاپ استوک آل درایور
آدرس کانال تلگرام فروشگاه: BEST_STOCK@